W związku z pracami w zakresie dostosowania BIP do USTAWY z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, powierzonymi opiekunowi technicznemu IntraCOM.pl S.C., mogą występować przerwy techniczne w dostępności zawartości. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Wersja kontrastowa ALT + 4
 • język migowy
BIP
Grafika BIP
Strona główna/Jak załatwić sprawę/Wydział Mieszkaniowy - Karty informacyjne/M.K3 - potwierdzenie wstąpienia w najem lokalu po śmierci (..)

M.K3 - potwierdzenie wstąpienia w najem lokalu po śmierci najemcy lub po zrzeczeniu się prawa najmu

Urząd Miasta Ciechanów KARTA INFORMACYJNA

M.K3

Numer

Potwierdzenie wstąpienia w najem lokalu po śmierci najemcy lub po zrzeczeniu się prawa najmu

9

Edycja

2019-09-10

Data edycji

I. Podstawa prawna:

 • Ustawa  z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego  (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 611 ze zm.),

 • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 t.j. ze zm.).

 • Uchwała Nr 85/X/2001 Rady Miasta Ciechanów z dnia 29 listopada 2001r. w sprawie zasad wynajmowania i pięcioletniego programu gospodarowania lokalami, wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2001 roku, Nr 267, poz. 6651 ze zm.)

II. Gdzie mogę załatwić sprawę, kiedy i kto mi w tym pomoże?

Wydział Mieszkaniowy Urzędu Miasta Ciechanów
Pl. Jana Pawła II 6, pokój nr 24
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. (23) 674 92 32
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

III. Jakie informacje i dokumenty muszę dostarczyć?

 • Wniosek o najem lokalu – M.K5-F1
 • Oświadczenie, składane przez wnioskodawcę pod odpowiedzialnością karną o przysługującym mu tytule prawnym lub o braku takiego tytułu do lokalu mieszkalnego, czy też nieruchomości stałej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym – M.K3-F1 Dla skuteczności złożonego oświadczenia konieczne jest złożenie w obecności pracownika Urzędu.
 • Załączniki:
  • odpis skrócony aktu zgonu byłego najemcy lub
  • wyrok sądu o ustaleniu wstąpienia w stosunek najmu

IV. Ile muszę za to zapłacić?

Bez opłat.

V. Ile potrwa załatwienie mojej sprawy?

Do 30 dni, a w przypadkach skierowania sprawy do Komisji Mieszkaniowej, termin zostaje przedłużony o 2 miesiące.

VI. Co jeszcze muszę wiedzieć?

 • Osoba pozostała w lokalu, która nie wstąpiła z mocy prawa w stosunek najmu lokalu, po śmierci najemcy, może uzyskać tytuł prawny do tego lokalu, o ile:
  • w chwili śmierci najemcy była zameldowana na pobyt stały w tym lokalu
  • na warunkach najmu, zostaną przez tą osobę dobrowolnie przejęte do realizacji dotychczasowe, istniejące z tytułu najmu, zobowiązania zmarłego.
 • Osoba pozostała w lokalu, opuszczonym przez dotychczasowego najemcę lub która zwróciła się o przejęcie prawa najmu od dotychczasowego najemcy, z wyłączeniem okoliczności uzyskania tytułu prawnego do innego lokalu poprzez własne starania dotychczasowego najemcy, może uzyskać tytuł prawny do tego lokalu, o ile:
  • w chwili zaistnienia wyżej wymienionych okoliczności, była zameldowana na pobyt stały w lokalu, a powstała sytuacja została spowodowana uwarunkowaniami niezależnymi od osoby pozostałej w lokalu,
  • na warunkach najmu, zostaną przez tą osobę dobrowolnie przejęte do realizacji, istniejące z tytułu najmu zobowiązania dotychczasowego najemcy.
  • W przypadku odmowy pozytywnego rozpatrzenia wniosku, nie przyjęcia lub nie spełniania przez wnioskodawcę, łącznie, warunków określonych w jednym z powyższych punktów, wnioskodawca może wystąpić do sądu o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu.

VII. Co muszę zrobić, aby załatwić sprawę?

 • Złożyć wniosek wraz z wymaganym kompletem dokumentów.
 • Przed przystąpieniem do wypełniania druku Wniosku o najem lokalu – M.K5-F1, niezbędne jest zapoznanie się z jego treścią i zawartymi wyjaśnieniami.
Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Karty informacyjne
pdf 2018-08-30 Druk wniosku o najem lokalu komunalnego
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 925
Druk wniosku o najem lokalu komunalnego 269,22KB zobacz
pdf 2018-08-30 Oświadczenie, składane przez wnioskodawcę pod odpowiedzialnością karną o przysługującym mu tytule prawnym lub o braku takiego tytułu do lokalu mieszkalnego, czy też nieruchomości stałej, zabudowanej budynkiem
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 649
Oświadczenie, składane przez wnioskodawcę pod odpowiedzialnością karną o przysługującym mu tytule prawnym lub o braku takiego tytułu do lokalu mieszkalnego, czy też nieruchomości stałej, zabudowanej budynkiem 58,94KB zobacz

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Urząd Miasta Ciechanów
Pierwsza publikacja
Paweł Żochowski 2016-07-25 13:45
Aktualizacja publikacji
Morawski Maciej 2021-02-12 11:08
Wytworzenie publikacji
Anna Goszczyńska  
Zatwierdzenie
Maciej Morawski 2021-02-12 11:08
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję
do góry